Beğendik Abi (hemde çooook)

    Aslında konu pek güncel değil ama bende birşeyler yazmazsam kendimi suçlu hissederim. Öncelikle başlıktan başlayalım : Beğendik Abi ............ Nedir derseniz beğendiğin, İzmir Urla'daki bir lokantanın adı Beğendik Abi. 10 yıla yakın zamandır en az haftada bir gün Urla'ya gitmeme rağmen, ne yazıkki Mehmet Yaşin'in 15 Şubat 2007 de CNNTURK'te yayınlanan YOL ÜSTÜ LEZZET DURAKLARI programında duydum bu mekanın ismini. Meraklıyız ya yiyip içmeye, yazdım hemen kafamın bir kenarına. Bu ayın başında 10 günümü Urla'da geçirmem gerekince ilk iş öğle yemeği için çaldım kapılarını. Mehmet Yaşin'in programında mekanlardan ziyade yemekler tanıtıldığı için benimde Beğendik Abi'yle ilgili tek bilgim tanıtılan Urla Güveci isimli et yemeğiydi kapısından içeri girene kadar. 
    Bence güveçe gelene kadar yenilecek ve anlatılacak en az 10 çeşit daha yemek var. Mesela gidince Tavuk çorbasını mutlaka deneyin. İnanılır gibi değil lezzeti ............ ve tabiki türlü çeşit enginar yemekleri. Ben ki sürekli enginar pişirilen bir evde büyüdüm - annem alınmasın ama - böylesi tadlar olabileceğini hayal edememişim. Menüde her gün en az 10 çeşit zeytinyağlı yemek bulunduruyor ve istenirse karışık tabaklar hazırlayarak dilediğiniz kadarını tadma imkanı sağlıyorlar. Tatlıları asla pas geçmeyin. Özelliklede sakızlı muhallebiyi.
    Bu arada uyarmadı demeyin; burası tam anlamıyla bir lokanta, restoran değil. Yani saat 14:00 ten sonra çeşitler giderek azalıyor çünkü herşey az miktarda ve ev lezzetinde pişiriliyor. Lezzetlerin yaratıcısı ve mekanın işletmecisi Handan Kaygusuzer kah tezgahın arkasında kah masanızda, sürekli işinin başında. Yemeğin ardından çaylarda müesseseden :)
    Benden önermesi ............. Neresinde Urla'nın derseniz Beğendik Abi, eski pazar yerinde ..........

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !